Kokio ekrano atnaujinimo dažnio reikia paprastam naudotojui?

Ekrano atnaujinimo dažnis

Dar visai neseniai net išmaniųjų telefonų flagmanai turėjo ekranus su 60 Hz atnaujinimo dažniu. Pavyzdžiui, pirmieji „iPhone” su 120 Hz ekranais buvo išleisti tik 2021 m. – kalbame apie aukščiausios klasės „iPhone 13 Pro” ir flagmaną „iPhone 13 Pro Max”. Tuo pat metu baziniuose „iPhone” telefonuose (dabar „iPhone 14” ir „iPhone 14 Plus”) vis dar yra 60 Hz dažniai. Ar tai reiškia, kad 90 Hz arba 120 Hz yra užgaida ir tikra nesąmonė? Sužinokime tai.

Pirmiausia supraskime, kas yra atnaujinimo dažnis. Nuo šio parametro priklauso, kaip greitai pasikeičia vaizdas ekrane per 1 sekundę. Taigi, kuo didesnis šis parametras, tuo daugiau kadrų ekranas „suvirškina“. Ilgą laiką standartine buvo laikoma 60 Hz reikšmė, kai paveikslas buvo perbraižytas 60 kartų per 1 sekundę. Apskritai to pakanka daugumai užduočių. O išmanusis telefonas su 60 hercų ekranu nėra jokia katastrofa, net 2023 m.

Taigi kodėl jums reikia 90 ir 120 Hz ar net daugiau? Atsakymas paprastas – dirbti su padidinto veikimo dažnio ekranu patogiau. Vaizdas tampa lygesnis, vaizdas keičiasi greičiau. Sąrašai slenka vikriau, programos atsidaro ir susitraukia beveik akimirksniu, tačiau tai ypač pastebima dinamiškuose žaidimuose – tose pačiose šaudyklėse. Su 144 Hz juo žaisti dar patogiau – su sąlyga, kad žaidimas palaiko tokį ekstremalų atnaujinimo dažnį.

Dar vienas pliusas – esant dideliam atnaujinimo dažniui dėl vaizdo glotnumo, akys taip nepavargsta, lengviau sufokusuoti regėjimą. Ypač įjungus tamsiąją temą.

90 Hz ekranas atnaujina vaizdą 1,5 karto greičiau nei 60 Hz ekranas.

Ar yra kokių nors didesnio atnaujinimo dažnio trūkumų? 

Taigi. Pagrindinis yra padidėjęs akumuliatoriaus suvartojimas. Štai kodėl daugelis gamintojų suteikia vartotojui galimybę pačiam pasirinkti varžtą. Pavyzdžiui, žaidimuose padidinkite iki 120 Hz, o naršydami internete sumažinkite iki 90 ar net 60 Hz. Kitas trūkumas – didelės gamybos sąnaudos ir brangios išmaniųjų telefonų su dideliu atnaujinimo dažniu kaina.

Apskritai, kuo didesnis atnaujinimo dažnis, tuo geriau. O skirtumas naudojant 60 hercų ir 120 hercų išmanųjį telefoną labai pastebimas. Padirbėjus su įtaisu su skydeliu 120 Hz dažniu, kurį laiką atrodys, kad 60 Hz dažniu įrenginys yra itin vangus.

Išvada – didelis atnaujinimo dažnis yra absoliuti, bet nepigi nauda. Kokio atnaujinimo dažnio reikia paprastam vartotojui? 60 Hz neužtenka. Šiandien 90 Hz yra optimali reikšmė. 120 Hz yra idealus. 144 Hz ir daugiau – tik entuziastams ir aistringiems žaidėjams.

Technologijų naujienų ir apžvalgų autorius. TechnoLife.lt portalo vyr. redaktorius. El. paštas: [email protected]