Ar reikėtų uždrausti mobiliuosius telefonus mokyklose?

Telefonų draudimas mokyklose

Šiuolaikiniame technologijų valdomame pasaulyje mobilieji telefonai tapo neatsiejama mūsų kasdienio gyvenimo dalimi. Tačiau jų buvimas mokyklose sukėlė karštas diskusijas tarp pedagogų, tėvų ir mokinių. Vieni teigia, kad mobilieji telefonai gali būti vertingos mokymo priemonės, kiti mano, kad jie labiau blaško dėmesį ir turėtų būti draudžiami mokyklose. Šiame straipsnyje nagrinėjami mobiliųjų telefonų naudojimo mokyklose privalumai ir trūkumai, taip pat tai, ar juos reikėtų uždrausti, ar ne.

 

Argumentai už mobiliųjų telefonų draudimą

Mažesnis dėmesio blaškymas: Vienas iš pagrindinių argumentų, kodėl reikia uždrausti mobiliuosius telefonus mokyklose, yra siekis sumažinti dėmesio blaškymą. Atsiradus išmaniesiems telefonams, mokiniai turi lengvą prieigą prie socialinės žiniasklaidos, žaidimų ir internetinių pramogų platformų. Todėl mokiniams tampa sunkiau išlaikyti dėmesį klasėje ir įsitraukti į mokymosi veiklą. Uždraudus mobiliuosius telefonus, mokyklose galima sukurti produktyvesnę ir labiau sutelktą mokymosi aplinką.

Skatina tiesioginį bendravimą: Mobilieji telefonai gali trukdyti ugdyti gyvybiškai svarbius socialinius įgūdžius, pavyzdžiui, bendravimą akis į akį. Jei mokiniai nuolat pasikliauja telefonais, kad galėtų bendrauti, jiems gali būti sunku įsitraukti į prasmingus pokalbius ir užmegzti tvirtus tarpasmeninius santykius. ‍Uždrausdamos naudotis mobiliaisiais telefonais, mokyklos gali paskatinti mokinius tiesiogiai bendrauti su bendraamžiais ir mokytojais ir taip ugdyti geresnius bendravimo įgūdžius.

Užkerta kelią kibernetinėms patyčioms ir ‍ sukčiavimui: Mobilieji telefonai gali būti netinkamai naudojami kaip kibernetinių patyčių ir sukčiavimo įrankiai. Dėl šių prietaisų suteikiamo anonimiškumo mokiniai gali įsitraukti į kenksmingą elgesį internete arba naudoti savo telefonus egzaminams apgaudinėti. Uždrausdamos naudotis mobiliaisiais telefonais, mokyklos gali sumažinti tokių nusižengimų tikimybę ir užtikrinti saugią ir sąžiningą mokymosi aplinką visiems.

Argumentai prieš mobiliųjų telefonų draudimą

Didesnė prieiga prie informacijos: Dėl išmaniuosiuose telefonuose lengvai prieinamo interneto mokiniai gali iš karto naudotis įvairiais švietimo ištekliais. Mobilieji telefonai gali būti naudojami kaip tyrimo priemonės, kuriomis galima papildyti klasės medžiagą arba gauti prieigą prie internetinių vadovėlių. Uždraudus naudotis mobiliaisiais telefonais, iš mokinių gali būti atimtos šios vertingos ‍mokymosi galimybės ir apsunkinta jų ‍galimybė tyrinėti ne tik mokykloje turimus ribotus išteklius.

Avarinės situacijos: Mobilieji telefonai gali būti gelbėjimosi ratas ekstremaliose situacijose. Įvykus nelaimingam atsitikimui ar kitu skubiu atveju mokiniai gali greitai susisiekti su tėvais ar pagalbos tarnybomis ir paprašyti pagalbos. Uždraudus mobiliuosius telefonus, mokiniai gali likti pažeidžiami, neturėdami priemonių, kuriomis prireikus galėtų kreiptis pagalbos.

Atsakomybės mokymas: Užuot visiškai uždraudusios mobiliuosius telefonus, mokyklos gali mokyti atsakingai naudotis telefonu. Mokyklos, mokydamos mokinius tinkamo telefono etiketo ir sukurdamos rekomendacijas dėl ‍telefonų naudojimo klasėse, gali padėti mokiniams išsiugdyti savidiscipliną ir atsakomybę. ‍Toks požiūris leidžia mokiniams naudotis mobiliųjų telefonų teikiamais privalumais ir kartu kuo mažiau blaško dėmesį.

 

Išvada

Diskusija, ar reikėtų uždrausti mobiliuosius telefonus mokyklose, yra daugialypė. Nors pagrįstai nerimaujama dėl išsiblaškymo, elektroninių patyčių ir sukčiavimo, taip pat yra argumentų‍ remiančių mobiliųjų telefonų naudojimą kaip mokymo priemonių ir skubios pagalbos tikslais. Labai svarbu rasti pusiausvyrą tarp šių požiūrių. Galbūt išeitis yra rasti veiksmingų būdų, kaip mobiliuosius telefonus įtraukti į mokymosi aplinką, kartu nustatant ribas ir mokant atsakingai naudotis telefonu. Galiausiai reikėtų siekti sukurti harmoningą švietimo erdvę, kurioje būtų išnaudojami technologijų privalumai ir kartu sumažinami galimi jų trūkumai.

Technologijų naujienų ir apžvalgų autorius. TechnoLife.lt portalo vyr. redaktorius. El. paštas: [email protected]